Zabieg usunięcia zaćmy – czy to jedyne rozwiązanie?

Współcześnie ludzie cierpią na wiele chorób, które możemy leczyć w szpitalach dzięki poprawie jakości medycyny. Coraz dłużej żyjemy i cieszymy się z możliwości wykorzystywania nauki do tego aby dbać o nasze zdrowie i życie. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak można walczyć z zaćmą.

Choroby cywilizacyjne – jakie to są?

Problemem są także choroby cywilizacyjne, które dotykają głownie ludzi z krajów wysoko rozwiniętych. Najczęstszym problemem jest otyłość, problemy z sercem i cukrzyca, a także zawały serca. Wszystkie one są powodowane prowadzeniem złego trybu życia. Ludzie niechętnie uprawiają sport, mało się ruszają, większość prac wykonują na nas maszyny, urządzenia, które oczywiście przyczyniają się do komfortu i poprawy jakości życia, ale niestety ograniczają nasz ruch. Do pracy niewielu z nas chodzi pieszo, czy jeździ na rowerze, nawet jeśli ma blisko. Zawsze chętniej wybieramy samochód lub autobus czy tramwaj. Brak ruchu potęguje także niewłaściwa dieta, podjadanie słodyczy czy słonych przekąsek przed komputerem, częste jedzenie na mieście niezdrowej żywności typu fast food tylko pogarsza kondycję naszego zdrowia. Wciąż także jemy na mało ryb i warzyw.

Zaćma – choroba, której nie wolno lekceważyć

Nie bez znaczenia są także geny, jednak chorób genetycznych jest mniej i zgonów z nimi związanymi też.
Wiele wad czy chorób, które jeszcze do niedawna były uznawane za nieuleczalne obecnie się leczy, operuje.
Dotyczy to na przykład zaćmy, która jest chorobą wrodzoną lub degeneracyjną i prowadzi nawet do ślepoty, jeśli nie jest wykonany zabieg usunięcia zaćmy. Może być także nabyta, taka sytuacja dotyczy głównie osób w wieku starszym, ale nie tylko. Osoby na nią cierpiące widzą obraz jakby przez mgłę, ponieważ soczewka oka jest zmętniona co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki i wpływa na ostrość obrazu. Obecnie w wielu szpitalach w kraju, dzięki specjalistycznemu sprzętowi, specjaliści wykonują zabieg usunięcia zaćmy, dzięki czemu osoby na nią cierpiące mogą cieszyć się dobrym wzrokiem.