Zabawa na świeżym powietrzu – producenci placów zabaw są odpowiedzialni za bezpieczeństwo

Każdy rodzic wie, że dziecko nie powinno przez cały dzień siedzieć w domu. Przebywanie na świeżym powietrzu ma wpływ nie tylko na zdrowie i odporność naszych pociech, lecz także na ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz rozwijanie funkcji poznawczych. Przy planowaniu dnia dla dziecka na pierwszy plan wybija się wizyta na placu zabaw.

Plac zabaw powinien być bezpieczny i atrakcyjny

Oczywiście, jedna huśtawka nie czyni z danego miejsca placu zabaw. Huśtawka, zjeżdżalnia i piaskownica to jest minimum w tej kwestii. Dlatego właśnie producenci placów zabaw nie mogą stawiać tylko na jakość, lecz także na ilość i różnorodność. Oprócz podstawowych urządzeń, jak te wymienione powyżej, warto wyposażyć miejsce do zabawy także w drabinki metalowe i drewniane, karuzele, czy bujaki sprężynowe.

Tego typu miejsca powinny być przy przedszkolach i szkołach

Ważne jest też miejsce, w którym plac zabaw ma się znajdować. Przede wszystkim powinien stanąć na terenie każdego przedszkola i szkoły podstawowej. Najlepszym wyborem poza placówkami edukacyjnymi jest park miejski, ponieważ to właśnie tutaj najczęściej rodzice przyprowadzają swoje dzieci. Dobrą lokalizacją są również osiedla i blokowiska, zwłaszcza jeśli są one w sporym oddaleniu od parku. Place zabaw mogą się też przydać w galeriach handlowych lub przy większych restauracjach.

Bezpieczeństwo to podstawa

Kolejnym aspektem, który producenci placów zabaw muszą mieć na uwadze, to bezpieczeństwo. Konstrukcje poszczególnych zabawek muszą być wykonane solidnie i z atestowanych materiałów, oraz często konserwowane. Należy też zadbać o odpowiednie podłoże chroniące dziecko przed kontuzjami. Ponadto, urządzenia przewidziane dla dzieci w określonej grupie wiekowej, powinny być zabezpieczone przed użytkowaniem ich przez młodsze dzieci. Producenci placów zabaw są też zobowiązani do wykonania oznaczeń i ustawienia ostrzeżeń dla rodziców. Bezpieczne i urozmaicone place zabaw są idealnym rozwiązaniem, żeby zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu i zabawy na świeżym powietrzu, zwłaszcza w ciepły, słoneczny dzień. Producenci placów zabaw starają się więc podnosić standardy i ulepszać projekty, by były one jeszcze bardziej przyjazne dzieciom.