Warzywa marynowane idealne na różne okazje

Rogowski, Warzywa dla gastronomii, warzywa marynowane

Warzywa marynowane świetnie sprawdzają się w wielu sytuacjach. Są idealne na imprezy lub też jako dodatek obiadowy, a także na śniadania i kolacje. Pomysłów na nie jest cała masa. Najpopularniejsze są oczywiście ogórki i papryki w zalewie octowej, ale coraz częściej wybierane są również inne rozwiązania.

Warzywa marynowane: jak je zrobić?

Przegotowanie warzy w marynacie wbrew pozorom nie jest takie trudne. Tak naprawdę wystarczy jedynie dobrać odpowiednie składniki. Najczęściej przygotowuje się je w wakacje, kiedy jest sezon na zbiory. Jeśli ktoś ma swój ogródek z całą pewnością będzie miał mnóstwo warzyw do wykorzystania. Czasem nie wiadomo, co z nimi zrobić. Nie da się jednorazowo zjeść tylu kilogramów warzyw. Trzeba pomyśleć o innym sposobie na ich konserwację. Pomysłów jest kilka. Produkty można zamrozić, ale też świetnie sprawdzą się warzywa marynowane. To świetny sposób na przetwory. Dobrze przyrządzone mogą służyć przez kolejny rok. Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy dostęp do świeżych produktów jest dość trudny. Można wprawdzie posiłkować się warzywami importowanymi lub też sztucznie hodowanymi w szklarniach, jednak one są bardzo drogie, a do tego maja mało wyrazisty smak. Dużo lepiej sprawdzają się warzywa marynowane. Jeśli są one dobrze przyprawione, doskonale sprawdzą się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i przekąska. Są też nieocenione przy organizacji imprez. To doskonała przegryzka do alkoholu. Idealnie nadaje się do różnego typu dań i pozwala spożyć trochę witamin również w miesiącach, w których dostęp do świeżych artykułów jest mocno ograniczony.

Nie tylko ogórki i papryki

Choć z całą pewnością papryki i ogórki świetnie sprawdzają się jako warzywa marynowane, to jednak pomysłów na oryginalne przetwory jest zdecydowanie więcej. Coraz częściej stosuje się brokuły czy kalafior. Modne staje się dodawanie papryczek chili, które sprawiają, że warzywa marynowane są lekko pikantne i mają zupełnie inny smak. Olewą octową zalewa się także seler, marchew, buraki, czosnek, cebulę. To nie jedyne pomysły na wykorzystanie warzy w marynacie. Wystarczy poszukać w internecie, by znaleźć niecodzienne i inspirujące przepisy. Jest tego naprawdę cala masa. Choć zrobienie przetworów zajmuje nieco czasu, to jednak potem można je przez cały rok wykorzystywać. Trudno znaleźć osobę, która nie byłaby zachwycona sałatkami warzywnymi, ogórkami kiszonymi czy też wieloma innymi produktami. To dobry sposób, by zatrzymać smak warzyw, kiedy są one trudno dostępne.