Telefonia VoIP – niezbędne narzędzie czy zbędny wydatek?

telefonia VOIP

Voice over Internet Protocol, a w skrócie VoIP, czyli technologia pozwalająca na przesyłanie głosu poprzez Internet. Jest to tańsza, wygodniejsza i uniwersalniejsza metoda wykonywania rozmów telefonicznych. Jak to wygląda w praktyce – https://focustelecom.pl/blog/telefon-voip-w-firmie/?

Jak działa telefonia VoIP?

Do działania VoIP potrzebujemy właściwie tylko Internetu. Pozostałe rzeczy takie jak operator, bądź urządzenie do wykonywania połączeń są już tylko kwestią gustu i chwilowych możliwości.

Jak zatem działa VoIP? W czasie prowadzenia rozmowy telefonicznej, dźwięk, a konkretnie nasz głos, zamieniany jest z postaci analogowej na cyfrową. Następnie cyfrowy pakiet zostaje skompresowany do mniejszej objętości i podzielony na fragmenty. Przy pomocy protokołów H.323 lub SIP, strumień fragmentów przesyłany jest przez sieć internetową do komputera, bądź innego urządzenia zdolnego prowadzić rozmowę telefoniczną. Na miejscu fragmenty łączone są w jeden pakiet, poddawane dekompresji i finalnie z powrotem zamieniane na postać analogową, dając tym samym w głośnikach lub słuchawce głos osoby telefonującej.

W jaki sposób można skorzystać z telefonii VoIP?

Aby móc prowadzić rozmowy za pośrednictwem protokołu VoIP, nie potrzeba nam wiele. Najekonomiczniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup do komputera zestawu mikrofon + słuchawka za kilkanaście złotych i zainstalowanie aplikacji umożliwiającej prowadzenie rozmów przez internet np. Skype’a. Innym możliwym sposobem prowadzenia rozmów dzięki VoIP jest zainstalowanie darmowej aplikacji na swojego smartfona i prowadzenie rozmów za pośrednictwem sieci internetowej z poziomu telefonu komórkowego.

Oprócz tych możliwości istnieją oczywiście i inne. Podsumowując telefonia VoIP może być realizowana za pośrednictwem:

– komputera z pakietem słuchawki + mikrofon,

– smartfona z odpowiednią aplikacją,

– zwykłego analogowego telefonu, do którego wystarczy dokupić specjalny adapter tzw. bramkę VoIP. Zamienia ona sygnał z analogowego na cyfrowy, dając możliwość przesyłania połączenia poprzez sieć bez potrzeby używania komputera

Wady i zalety telefonii VoIP

Jak każda technologia, również VoIP posiada szereg mocnych i słabych stron. Kluczem jest właściwe oszacowanie własnych potrzeb i skonfrontowanie ich z tych co oferuje VoIP.

Do zalet z pewnością należą:

– niskie koszty lub często całkowicie ich brak – większość operatorów VoIP nie pobiera żadnych opłat za wykonywane za ich pośrednictwem połączenia,

– łatwość instalacji – w większości przypadków, aby móc korzystać z VoIP wystarczy zainstalować specjalną aplikacje, co samo w sobie jest niezwykle proste. Nawet zdawać by się mogło trudniejsze zadanie w postaci montażu adaptera do telefonu analogowego, jest niezwykle prostym zadaniem, z którym poradzi sobie każdy przeciętny użytkownik komputera,

– mobilność – użytkowany za pośrednictwem numer telefonu nie jest przypisany do żadnego miejsca, czy też adresu, a wędruje on razem z nami. Telefonia VoIP jest zatem rozwinięciem idei telefonii komórkowej, z tym, że jest to rozwinięcie w lepszym, a przede wszystkim tańszym kierunku.

Jednak nawet tak zdawałoby się idealna technologia jak VoIP posiada wady. Głównym minusem tej formy telefonowania jest konieczność dostępu do internetu. Dla wielu jest to nie do pomyślenia, aby być odciętym od sieci, ale są miejsca w kraju pozbawione stałego i bezproblemowego dostępu do Internetu. Nawet w najbardziej zurbanizowanych miejscach zdarzają się dłuższe lub krótsze awaria, które skutecznie uniemożliwia nam prowadzenie rozmów za pośrednictwem VoIP.

Drugim minusem jest czasem wątpliwa jakość połączenia. Nie zdarza się to zbyt często, ale aby być uczciwym trzeba odnotować fakt zmiennej jakości przekazywanego sygnału.