Program do zamówień do obsługi dostawców i klientów

Zamówienia mogą mieć dwa oblicza – od klientów i do dostawców. Program do zamówień powinien obsługiwać obie strony.
Zamówienie poprzedza zakup, jest dokumentem, na podstawie którego dochodzi do transakcji. Zarządzenie procesem zakupu nie jest łatwe, ale z dobrym oprogramowaniem przebiega w sposób uporządkowany oraz optymalny.

Jak wygląd proces zamówienia?

Każde zamówienie musi być zainicjowane, albo przez osobę, albo automatycznie, na podstawie wcześniej ustawionych parametrów. Następnie konieczny jest proces akceptacji zamówienia. Przechodzi ono przez kolejne etapy zatwierdzenia aż do przesłania (do dostawcy lub klienta). Dobry program do zamówień umożliwia szybkie przejście przez cały proces, a także finalnie może wygenerować dokument magazynowy. Gdy jest połączony z programem magazynowym jest to etap zarządzania stanami magazynowymi. Z drugiej strony zamówienie od klienta może stać się fakturą pro forma, która umożliwi opłacenie zamówienia z góry.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Jedno narzędzie (program) do obsługi zarówno klientów jak i dostawców to ogromna oszczędność czasu oraz możliwość optymalizacji całego procesu. Możliwe generowanie zamówień do dostawców bezpośrednio odpowiadających zamówieniom klientów. W ten sposób stany magazynowe są na bieżąco uzupełniane stosownie do zmieniających się potrzeb. Do tego możliwe jest konsolidowanie wielu mniejszych zamówień od klientów w jedno większe zamówienie do dostawcy, co zmniejsza koszty zakupu i dostawy.

Żeby cały proces zakupowo-sprzedażowy przebiegał sprawnie trzeba oprzeć się na dobrym oprogramowaniu z prostą obsługą. Jak największa automatyzacja procesu i sprawny system jego monitorowania to podstawa, dzięki której skomplikowane zadanie jest maksymalnie upraszczane.

Warto wspomnieć, że każdy program do zamówień jest jednocześnie stale aktualizowaną bazą danych o produktach, dostawcach i klientach. Można dzięki temu śledzić historię relacji biznesowych i dostosowywać do niej bieżącą politykę zakupową i sprzedażową. Taka baza to niezwykle cenne źródło unikalnych informacji.