Producenci placów zabaw muszą postawić poprzeczkę wysoko

Budowlanka, producenci placów zabaw, Dr. Spil

Budowa placów zabaw to nie lada wyzwanie. Obiekty muszą spełniać restrykcyjne normy dotyczące bezpieczeństwa. Powinny być bezpieczne i wykonane z trwałych i pozbawionych toksycznych składników. Stąd tak ważne jest, by nie wybierać najtańszych urządzeń, ale wziąć pod uwagę takie, które spełniają odpowiednie kryteria.

Wyśrubowane normy europejskie

Place zabaw musza być wykonane z bardzo dobrych materiałów. Stąd tak ważne jest, by spełniały normy europejskie. To gwarancja tego, że urządzenia będą bezpieczne i odporne na działanie czynników mechanicznych, a także czynników atmosferycznych. Dzieci to bardzo wymagający konsumenci i trzeba mieć pewność, że producenci placów zabaw stworzą przyjazną przestrzeń dla najmłodszych, w której maluchy będą się mogły rozwijać i poszerzać swoje umiejętności w bezpiecznej atmosferze. To bardzo ważne szczególnie dla rodziców. Niestety, na rynku wciąż można spotkać urządzenia na plac zabaw, które nie są bezpieczne i nie nadają się do zabawy. Wiele osób jednak inwestuje w takie rozwiązania, bo są znacznie tańsze niż place zabaw z prawdziwego zdarzenia. Jednak aż strach wysyłać tam pociechy, bo mogą sobie zrobić krzywdę. Z takich miejsc łatwo można przecież spaść. Wystarczy, że przerwie się element konstrukcji, a od tego już niewielki krok od tego, by dziecko zrobiło sobie krzywdę. To sytuacja, do której absolutnie nie wolno dopuścić. Z tego też powodu trzeba sprawdzić, czy producenci placów zabaw tworzą obiekty zgodne z certyfikatami i normami europejskimi. To najprostszy sposób na to, by zweryfikować, czy można puszczać w takie miejsce najmłodszych i czy ewentualna zabawa w takich lokalizacjach im nie zagrozi.

Jakie powinny być place zabaw?

Place zabaw powinny spełniać wyśrubowane standardy. Przede wszystkim muszą być stworzone z trwałych i solidnych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu tworzywo sztuczne, które ma wiele zalet. Jest estetyczne, kolorowe, łatwo je utrzymać w dobrym stanie i konserwować. Tego typu placów zabaw nie trzeba malować, bo cały czas dobrze się prezentują, pomimo wielu szkodliwych czynników. Dobrze jest również zwrócić uwagę na wykorzystywane sprzęty, które powinny być różnorodne i dopasowane do wieku. Plac zabaw spełnia bardzo ważne zadanie w rozwoju najmłodszych. Pomaga kształtować nawyki, a także rozwija wyobraźnię i koordynację ruchową. To również idealne miejsce, by nawiązywać pierwsze relacje z rówieśnikami.