Pozycjonowanie to bardzo rozwojowa branża, która wymaga zaangażowania całego zespołu

marketing sieciowy, testimo, pozycjonowanie

W czasach zmiany algorytmu Google pozycjonowanie stało się znacznie trudniejsze niż kiedyś. Potrzeba do tego działania całego zespołu składającego się z osób o różnych kompetencjach. Tworzą się konkretne specjalizacje, a branża jest jedną z bardziej dynamicznie rozwijających się na rynku.

Kto pracuje w agencji interaktywnej?

Dobry zespół, który zajmuje się marketingiem internetowym musi składać się co najmniej z kilku osób. Tylko w ten sposób można spełnić restrykcyjne normy Google. W dzisiejszych czasach pozycjonowanie nie jest tak łatwe jak kiedyś. Jeszcze kilka lat temu było to znacznie prostsze. Żeby strona znalazła się w topach wystarczyło zaangażowanie tylko jednej osoby, która miała do dyspozycji odpowiednie narzędzia i wiedzę na ten temat. Dziś jest to niemożliwe. W zespole potrzebny jest specjalista ds. seo, którego zadaniem jest m.in. optymalizacja strony zgodnie w zaleceniami Google. Oprócz tego niezbędny jest copywriter, który jest odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu generującego ruch na stronę i tworzenie opisów na stronę firmową. W teamie powinien znaleźć się też specjalista ds. obsługi social media. To bardzo rozwojowa dziedzina. W ten sposób stosunkowo łatwo jest pozyskać klientów i zwiększyć rozpoznawalność marki w sieci. Oczywiście trzeba to robić dobrze, bo źle prowadzone działania mogą bardzo zaszkodzić wizerunkowo. W zespole powinien się też znaleźć grafik, który będzie tworzył content, np. na social media, a także UX Designer, który będzie odpowiedzialny za funkcjonalność strony www. Jak się okazuje czasem niewielkie zmiany, jak np. umieszczenie CTA w innym miejscu czy zmiana koloru zakładki mogą znacznie podnieść wskaźnik konwersji. Stąd tak ważne jest, by strona była intuicyjna i przejrzysta?

Pozycjonowanie to nie zajęcie dla każdego

Pozycjonowanie nie jest wcale łatwe. Choć to rozwojowa branża, to nie każdy jest się w stanie w niej odnaleźć. Trzeba posiadać konkretne umiejętności. W przypadku grafika czy designera to np. zmysł estetyczny i umiejętność analizy. Copywriter z kolei powinien swobodnie posługiwać się językiem, szynko pisać na klawiaturze i znać podstawowe zasady SEO w zakresie pisania tekstów. Specjalista ds. SEO musi z kolei dokładnie znać techniki zalecane przez Google i umieć je wykorzystać w praktyce. Do tego niezbędna jest zdolność logicznego myślenia. To absolutna podstawa. Bez tego nie da się wyciągnąć konstruktywnych wniosków, zalecić wprowadzenie zmian. Pozycjonowaniem nie może się zajmować każdy, bo trzeba do tego konkretnych umiejętności.