Pozycjonowanie bez kosztów? Czy jest to w ogóle możliwe?

testimo, marketing sieciowy, pozycjonowanie

Pozycjonowanie to w dzisiejszych czasach absolutna konieczność. Większość ludzi korzysta z internetu. W sieci sprawdzamy usługi lub produkty. To pierwsze miejsce, z którego korzystamy. Jeśli firma jest niewidoczna i trudno ją znaleźć, to stopniowo będzie tracić klientów. Niestety, pozycjonowanie jest drogie. Czy można to w jakiś sposób obejść?

A może we własnym zakresie

Kilka lat temu przy odrobinie wiedzy można było pozycjonować strony samodzielnie. Google nie miało takich wymagań rankingowych. Dzięki temu łatwo można było wejść w topy. Tak naprawdę wystarczyło jedynie zainwestować w odpowiednie narzędzia, by potem zacząć zarabiać. Oczywiście trzeba było się nieco doszkolić, ale tak naprawdę jedna osoba była w stanie prowadzić działania pozycjonerskie. Dziś jest to już niewystarczające. Potrzeba bowiem zaangażowania całych działów. Wraz ze zmianą algorytmu wyszukiwania, zmieniły się również wymagania względem agencji marketingowych. Wprowadzenie algorytmu Panda w 2011 r. spowodowało, że zaczęła się liczyć jakość treści, a nie tylko to by w ogóle była ona na stronie. Mechanizm Google zaczął więc wykrywać treści, które są zduplikowane i mało wartościowe. To spowodowało, że content zaczął odgrywać ogromna rolę. To spowodowało, że agencje marketingowe, chcąc utrzymać wysokie standardy i działać zgodnie z nowo wprowadzonym mechanizmem Google, musiały zaangażować do pracy copywriterów, odpowiedzialnych za wartościowe i unikatowe treści. Dobra agencja reklamowa powinna mieć także wartościowych grafików. To z jednej strony spowodowało, że strony ze śmieciową treścią, sztucznie generowaną przez różnego typu urządzenia, które nie wnosiły specjalnie niczego zniknęły. Z drugiej jednak strony to spowodowało, że żeby profesjonalnie zająć się pozycjonowaniem, trzeba dysponować zespołem osób o różnych kompetencjach. Obecnie więc pozycjonowanie to nie jest zajęcie dla jednej osoby.

Czy można na tym oszczędzić?

Pozycjonowanie nie jest tanie. Trzeba się liczyć z tym, że koszty mogą wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Oczywiście wszystko zależy od konkurencji, branży, a także od lokalizacji. Im większa branża, tym trudniej przebić się z kluczowa frazą. Może to trwać czasem nawet kilka miesięcy. To jednak swego rodzaju inwestycja, która po prostu się opłaca. Jeśli już fraza wejdzie w topy, a strona zacznie się wyświetlać, wtedy telefon w firmie zacznie dzwonić, a zainwestowane środki po prostu zaczną się zwracać i to w dodatku z nawiązka. Lepiej więc nie próbować na tym oszczędzać, bo będzie to na niekorzyść firmy, która stopniowo będzie traciła klientów.