Place zabaw budżet obywatelski: jak stawić czoło formalnościom?

Dr. Spil, Place zabaw, budżet obywatelski place zabaw

Choć budżet obywatelski to coraz popularniejszy sposób na inwestycje w mieście, to jednak wiąże się z wieloma formalnościami. Trzeba wyplenić wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami. Jeśli tego nie zrobimy podanie zostanie odrzucone. Nie zniechęcaj się jednak. Podpowiadamy, jak można to załatwić szybko i bezboleśnie.

Jak zgłosić projekt?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Teoretycznie procedury wyglądają podobnie w całej Polsce. W praktyce jednak każda gmina wprowadza inne zasady. Trzeba być więc na bieżąco z aktualnościami na stronie www. Można tez szukać informacji w magistracie. To jednak zaledwie czubek góry lodowej. Należy bowiem dokładnie zapoznać się z tym, jakie dokumenty należy donieść i jakie załączniki dostarczyć. Jest to bardzo ważne, bo jeśli chociażby jeden dokument mniej znajdzie się w biurze podawczym, szanse na place zabaw budżet obywatelski będą równe zeru. Trzeba więc dokładnie czytać, czytać i jeszcze raz czytać. To gwarancja, że żaden zapisek nie umknie naszej uwadze. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, bo niektóre elementy, jak chociażby kosztorys, nie są już zależne od nas, a od usługodawcy. Przykładowo, jeśli chcemy, by w naszym mieście powstawały place zabaw budżet obywatelski, musimy poprosić o sporządzenie kosztorysu firmę, która zajmuje się takimi rzeczami. Następnie z gotowa dokumentacją trzeba udać się do punktu podawczego. Jeśli wniosek przejdzie kwalifikacje formalna będzie poddany głosowaniu. Ostatecznie to mieszkańcy, ilością oddanych głosów, zadecydują, która z zaproponowanych inwestycji będzie zrealizowana.

Jak zmniejszyć formalności?

Choć cała procedura trwa kilka tygodni i jest bardzo skomplikowana, to można postarać się ją nieco uprościć. W jaki sposób. Wystarczy poprosić o pomoc producenta placu zabaw czy też firmę, która zajmuje się montażem tego typu obiektów. To bardzo rozsądny krok, bo szybko otrzymamy wszelkie potrzebne dokumenty, a przede wszystkim kosztorys zgodny z kwotą, która jest do dyspozycji w ramach budżetu obywatelskiego. Otrzymamy też wszelkie potrzebne certyfikaty potwierdzające jakość, a także projekt zagospodarowania ternu zgodny z wytycznymi zawartymi w przepisach, np. tych dotyczącej odległości placu zabaw od ulicy czy parkingu. Co istotne, te dokumenty otrzymamy bezpłatnie. Jest to w interesie usługodawcy, bo jeśli projekt pozytywnie przejdzie przez głosowanie, zarobi on na realizacji inwestycji. Tym samym my szybko załatwimy wszelkie formalności, a jednocześnie jak nasz pomysł pozytywnie przejdzie głosowanie, damy zarobić firmie zewnętrznej, która pomogła nam przejść przez procedury formalne.