Plac zabaw z nakrętek: alternatywa zwykłęgo placu zabaw

Plastikowe nakrętki od butelek mogą wyglądać niepozornie, jednak dostateczna ich ilość pozwala na wybudowanie niemal całego placu zabaw. Jest to rozwiązanie i tanie, i ekologiczne. Taki plac istnieje np. w Poznaniu – zbierano nakrętki, by przekazać je firmie, która wykorzystała je do stworzenia plastikowych elementów zjeżdżalni i huśtawek. Do zbiórki zachęcał zarząd osiedla Hetmańskiego, na którym ów plac powstał. Wcześniejsza, drewniana konstrukcja stale się psuła i pomysł, by stworzyć coś nowego, w dodatku z wykorzystaniem recyklingu, szybko się przyjął wśród okolicznych mieszkańców. Wystarczyło jedynie pół roku, by zebrać aż 150 tys. nakrętek! To i tak było za mało – dużo sztuk, bo aż 750 tys., dołożyła firma, która zajęła się ich przetapianiem.

Proces zbierania

Uzbieranie dostatecznie dużej ilości nakrętek stanowi zatem dość ambitne zadanie, jednak nie jest niemożliwe. Jak widać na przykładzie z Poznania, wystarczy odrobina wytrwałości, by plac zabaw z nakrętek stał się rzeczywistością. Recyklingowy plac zabaw z nakrętek ma szczególne znaczenie – nie tylko pozwalaja na ponowne wykorzystanie śmieci w kreatywny sposób, ale i edukuje w tym zakresie najmłodszych. Można się spodziewać, że dzieci bawiące się na takim placu nabiorą sympatii do ekologicznych rozwiązań i będą zwracały uwagę na kwestie dbałości o środowisko w przyszłości.
Zwykle też tego typu place są po prostu ciekawsze.

Kolorowe place zabaw

Takie miejsca często przyciągają swoją barwnością i estetyką, mają też wiele różnorodnych atrakcji. Projektanci potrafią dać z siebie wiele, by w przekonujący sposób uświadomić nam, że stworzone ze śmieci obiekty użytkowości publicznej mogą być naprawdę fajne, a nie bure i nudne. Warto dodać, że zbiórki nakrętek organizowane są z różnych powodów i często związane są z nimi akcje charytatywne. Dlatego przy wyrzucaniu niepotrzebnych butelek, zastanówmy się, czy wiele nas kosztuje, by je odkręcić. Szczytnych celów, na które można przeznaczyć w ten sposób zebrane nakrętki, naprawdę nie brakuje. Punkty zbiórek można znaleźć w niemal każdym mieście.