Plac zabaw budżet obywatelski: jak uzyskać środki?

plac zabaw

Chcesz, by na twoim osiedlu powstał plac zabaw z prawdziwego zdarzenia? Brakuje Ci odpowiednich środków, a zarządca nieruchomości nie chce zgodzić się na stworzenie obok ciebie placu zabaw z prawdziwego zdarzenia. Wtedy pozostaje jedynie sięgnąć po dofinansowanie z budżetu obywatelskiego. Jak to działa?

Jak wygląda procedura?

Żeby otrzymać środki z budżetu obywatelskiego, trzeba się bardzo postarać. Procedura jest zwiła i skomplikowana, jednak warto na nią postawić, by potem nie mieć już żadnych problemów. Z budżetu obywatelskiego co roku powstają potrzebne dla danego miasta bądź gminy inwestycje, takie jak place zabaw, siłownie plenerowe, parkingi i wiele innych przydatnych obiektów. Na czym dokładnie polegaplac zabaw budżet obywatelski? To dodatkowe środki pochodzące z budżetu miasta bądź gminy, które przeznacza się na inwestycje potrzebne mieszkańcom. Ideą budżetu obywatelskiego jest to, by mieszkańcy mogli współdecydować o tym, jakie inwestycje w danym roku maja powstawać w ich mieście. W końcu kto jak nie oni najlepiej wiedzą, czego brakuje w ich okolicy. Co roku ze środków w ramach budżetu powstaje masa wartościowych inwestycji. Niestety, sama procedura na budżet obywatelski plac zabaw jest bardzo skomplikowana. Trzeba złożyć wniosek w budżecie miasta bądź gminy, następnie musi być on rozpatrzony pod względem formalnym. Jeśli dostarczone dokumenty będą się zgadzały ze stanem faktycznym, wówczas projekt zostanie poddany głosowaniu. Przedsięwzięcie, które zyska największą liczbę głosów przejdzie do realizacji. W niektórych miastach wygrywa zaledwie jedna inwestycja, jednak są takie gminy, w których takich inwestycji jest zdecydowanie więcej. Z reguły większe gminy dają mieszkańcom możliwość realizacji inwestycji dla każdego osiedla osobno. To powoduje, że szansa na to, że obok ciebie powstanie plac zabaw budżet obywatelski znacznie wzrasta.

Pilnuj terminów

Choć budżet obywatelski to dobry sposób na to, by w twojej gminie powstawały wartościowe inwestycje, to jednak sama procedura jest bardzo żmudna i długotrwała. Trzeba przede wszystkim pilnować wszelkich terminów. Jeśli wniosku i reszty potrzebnej dokumentacji nie uda nam się donieść na czas, wtedy może pojawić się spory problem. Szansa na to, by z budżetu obywatelskiego powstał plac zabaw pojawi się dopiero w kolejnej edycji, a więc w następnym roku. Nie warto więc tracić czasu na czekanie. Tym bardziej, ze może okazać się, że nasz projekt nie będzie zrealizowany, bo nie zdobędzie wystarczającej ilości głosów. Wtedy będzie można próbować w kolejnym roku. Warto się o to postarać, by nasze dzieci maiły plac zabaw z prawdziwego zdarzenia.