Ortokorekcja i laserowa korekcja wad wzroku zamiast okularów i soczewek

Pryzmat Okulistyka, Okulistyka, ortokorekcja

Nie lubisz nosić okularów i soczewek? Nowoczesna medycyna rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Wciąż powstają nowe rozwiązania, które powodują, że nie ma potrzeby noszenia szkieł korygujących. Jaka jest alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań w branży medycznej?

Skoryguj wadę laserem

Noszenie okularów nie jest przyjemne i dla wielu osób niewskazane, np. ze względu na ograniczenia w karierze zawodowej. Trudno bowiem wyobrazić sobie tancerza, pływaka, strażaka w okularach, bo to uniemożliwia wykonywania ich pracy i wyklucza z zawodu. Wprawdzie można nosić soczewki kontaktowe, ale z drugiej strony jest to niewygodne i mało komfortowe. Co więcej, wymaga stosowania specjalnych preparatów i szczególnego dbania o higienę. Tymczasem można całkowicie pozbyć się wady za pomocą lasera. To stosunkowo prosty i krótki zabieg. Trwa około kilkunastu minut. Oczywiście wcześniej trzeba przejść badania kwalifikacyjne, bo nie każdy może poddać się takiemu zabiegowi. Przeciwskazaniem są m.in.: Zespół Suchego Oka, choroby autoimmunologiczne, jaskra, zaćma, nieprawidłowości w obrębie rogówki. Poza tym, wada musi być stała i nie zmieniać się w ciągu roku. W przeciwnym razie, pomimo korekcji laserowej, po pewnym czasie wada może się znowu pojawić. Z usług mogą skorzystać osoby po 21. roku życia. Niestety, jest to płatny zabieg, a jego średni koszt waha się w granicach 2-3 tys. zł na jedno oko. Jednakże jest to inwestycja jednorazowa, a poza tym coraz więcej placówek oferuje swoim klientom rozłożenie płatności na raty. Tym samym zabieg jest dostępny dla większości osób. To bardzo wygodne i pozwala raz na zawsze skorygować wadę.

A może ortokorekcja?

Dla osób, które boją się zabiegów w klinice medycznej bądź też nie dysponują jednorazowo tak dużą gotówką alternatywa będzie ortokorekcja. To w pełni bezpieczna metoda (oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobierze się rodzaj soczewek. W dużym skrócie polega ona na tym, że dobiera się specjalne soczewki twarde, które zakłada się na noc. W czasie snu odkształcają one rogówkę oka i powodują, że w ciągu dnia można widzieć bez okularów czy szkieł kontaktowych. Wadą tej metody jest jednak to, że trzeba ją stale powtarzać. Wprawdzie po kilku miesiącach rogówka powinna na dłużej zmienić swój kształt i ortokorekcja nie będzie już konieczna codziennie, ale jeśli całkowicie zaprzestanie się tej metody, tkanka oka wróci do pierwotnego stanu i konieczne będzie noszenie okularów.