Leasing samochodu osobowego a koszty – dowiedz się więcej

leasing samochodu osobowego a koszty

Leasing to coraz popularniejsza forma finansowania, z której bardzo chętnie korzystają zarówno małe, jak i średnie firmy. Przedsiębiorcy auto osobowe finansować mogą w ramach leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego. Jak wygląda leasing samochodu osobowego a koszty z nim związane – http://auta-firmowe.pl/leasing-samochodu-osobowego-a-koszty/?

Dlaczego warto wziąć samochód w leasing?

W przypadku wzięcia samochodu osobowego w leasing finansowy, przedsiębiorca zyskuje możliwość zakwalifikowania część odsetkowych do kosztów związanych z uzyskaniem przychodu (pod warunkiem oczywiście, że raty leasingowe będą w odpowiednim terminie opłacane). Podatnik, jeśli tylko będzie chciał, ma prawo do wprowadzenia samochodu do wpisu ewidencyjnego środków trwałych. Z tym wiąże się możliwość podjęcia amortyzacji takiego środka. Amortyzację przeprowadzać można na dwa sposoby.

1. Za pomocą amortyzacji liniowej, która tak naprawdę stanowi podstawową formę amortyzacji w przypadku samochodów osobowych. Roczna stawka amortyzacji wynosi 20% (w praktyce to oznacza, że okres amortyzacji pojazdu osobowego będzie trwał przez 5 lat).

2. Za pomocą indywidualnej metody amortyzacji, która przede wszystkim odnosi się do tych samochodów, które uznane są za używane. W praktyce oznacza to, że auto przed zmianą właściciela, musiałoby być użytkowane przez okres co najmniej 6 miesięcy. Używane auto, które można amortyzować tą metodą, to także auto po wszelkich ulepszeniach (pod warunkiem, że dokonano ich przed wprowadzeniem do ewidencji podatkowej, a koszty związane z ich poniesieniem stanowiły co najmniej 20 proc. początkowej wartości samochodu). W takim przypadku stawka amortyzacji wynosi nie więcej niż 40 proc. w skali roku. Wówczas okres amortyzowania samochodu wynosi 2,5 roku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing operacyjny, wówczas nie ma możliwości wprowadzenia samochodu osobowego do ewidencji środka trwałego, co jest równoznaczne z tym, że nie może być on poddawany amortyzacji w czasie. W takim przypadku amortyzacja dokonywana jest przez firmę leasingową. Wszystko dlatego,że to właśnie ta firma jest właścicielem samochodu osobowego przez cały okres trwania leasingu. Jedyne, co w tej sytuacji może osiągnąć przedsiębiorca, to zaliczenie wszystkich kosztów z opłatami leasingowymi i odsetkami, do kosztów związanych z uzyskaniem przychodu.

W przypadku leasingu samochodu osobowego, wszelkie koszty związane z paliwem, myjnią, wszelkimi naprawami i wszystkim tym, co wiąże się z utrzymaniem samochodu rozlicza się bezpośrednio w kosztach. Przedsiębiorca nie jest zobowiązany do prowadzenia rejestru przejechanych kilometrów pojazdem będącym w czasie leasingu, aby móc się z tego rozliczyć w swoim zeznaniu PIT.

Biorąc samochód osobowy w leasing, przedsiębiorca zyskuje możliwość rozliczenia podatku VAT na dwa sposoby, w zależności od celu, w jakim dany pojazd ma być użytkowany. W przypadku wykorzystywania samochodu osobowego zarówno w celach służbowych jak i czysto prywatnych, podatnik zgodnie z obowiązującym prawem, może odliczyć 50% kwoty podatku VAT, będącej sumą wszystkich leasingowych rat. W sytuacji, gdy leasingowane auto osobowe przez przedsiębiorce używane jest jedynie w calu prowadzenia własnej firmy, ma on prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.