JIRA system, a przepływ informacji w projekcie informatycznym

Obecnie dobry system informatyczny w firmie to podstawa, która znacznie ułatwia komunikację między działami. Czy warto postawić na JIRA system? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Zarządzanie firmą nie jest prostym zadaniem

Małe projekty informatyczne nie wymagają dodatkowych narzędzi związanych z zarządzaniem. Zakres wymagań ustalany jest ustnie, ewentualne błędy zgłoszone przez testera przekazywane są tą samą drogą. Komunikacja w niewielkim zespole jest prosta i nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Problem zaczyna się jednak w momencie, kiedy projekt się rozrasta. Kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu programistów, skomplikowane wymagania, kilka równoległych ścieżek rozwoju oprogramowania oraz setki błędów zgłoszonych przez testerów powodują zamieszanie i problemy z organizacją. Problemem jest przydzielanie zadań do poszczególnych osób i często zdarza się, że mało przyjemnym fragmentem pracy nikt nie chce się zająć. To samo dzieje się z błędami, łatwe naprawiane są szybko, ale trudnych i wymagających dokładnej inwestygacji nikt nie chce się podjąć.

Z jakimi problemami borykają się jeszcze firmy?

Kolejnym problemem jest ustalenie odpowiednich priorytetów zadań. Określenie, które z nich są kluczowe dla dalszego rozwoju projektu, a które mogą być wykonane w drugiej kolejności, nie jest proste. Kiedy już uda nam się ustalić wymagania, harmonogram prac oraz podział obowiązków, potrzebujemy systemu który wszystko zorganizuje. Jednym z najpopularniejszych obecnie jest JIRA system. Pozwala w prosty sposób przydzielać zadania do poszczególnych osób oraz śledzić postępy w ich wykonywaniu. W łatwy sposób możemy nadać im priorytety i na tej podstawie zarządzać kolejnością wykonywanych prac. JIRA system w doskonały sposób koordynuję komunikację pomiędzy testerami a programistami. Umożliwia zgłaszanie błędów, przypisanie ich do odpowiedniej osoby a następnie śledzenie procesu rozwiązywanie błędu. Programista ma możliwość określić na jakim etapie prac się aktualnie znajduje, jakie testy zostały już przeprowadzone, a jakie jeszcze czekają na zrobienie, na końcu zaś podaje informację o źródle błędu oraz sposobie, w jaki go rozwiązał. Taki sposób komunikacji i zarządzania jest zarówno wygodny, jak i wysoko oceniany przez managerów nadzorujących projekt, ponieważ daje im możliwość dokładnej kontroli nad procesem wytwarzania oprogramowania.