Dlaczego powstał budżet obywatelski plac zabaw oraz inne inwestycje?

Trudno się nie zgodzić z tym, że o wyglądzie i ogólnym zagospodarowaniu danej przestrzeni powinni decydować ich użytkownicy. Z takiego samego założenia wyszli twórcy budżetu obywatelskiego – http://budzet-obywatelski.pl/. Uważają oni, że budżet obywatelski plac zabaw powinien móc sfinansować, bądź też cokolwiek innego, czego chcą obywatele, a nie politycy. Sprawdź, dlaczego powstał budżet obywatelski i jakie korzyści ze sobą niesie.

Budżet obywatelski plac zabaw tam, gdzie go brakuje

Każda społeczność ma swoje własne potrzeby. Nie zawsze najlepszym sposobem na to, aby zrealizować budżet obywatelski plac zabaw będzie. Wielokrotnie może się okazać, że są inne, o wiele ważniejsze potrzeby. Rzecz jednak w tym, aby to nie polityk zajmujący wysokie stanowisko podejmował decyzję. Zamiast niego powinni to robić wszyscy obywatele, którzy korzystają z danej przestrzeni publicznej.

Temat placu zabaw nie jest jednak podejmowany bez przyczyny. Bardzo często budżet obywatelski plac zabaw właśnie powinien finansować dlatego, że placów zabaw zwyczajnie brakuje. Na nowych osiedlach brakuje miejsc na większe place zabaw, a na starych są one w opłakanym stanie. Efekt jest taki, ze dzieci nie mają się gdzie bawić, albo też bawią się na niebezpiecznych karuzelach czy też w brudnych piaskownicach.

Budżet obywatelski to nie konsultacja

Teoretycznie, od zawsze obywatele mają jakiś wpływ na to, co dzieje się w ich przestrzeni. Konsultacje społeczne istnieją przecież nie od dziś. Czy są one jednak skuteczne? Można mieć co do tego uzasadnione wątpliwości.

W trakcie konsultacji społecznych zwykle faktycznie każdy jeden obywatel jest dopuszczany do głosu. Politycy jednak często w ogóle nie słuchają głosu społeczeństwa. Pozwalają oni wypowiedzieć obywatelom swoje zdanie, aby ostatecznie i tak zrobić po swojemu.

Jeśli chodzi o budżet obywatelski plac zabaw czy też inne inwestycje są poza jurysdykcją władz. Żaden polityk nie ma po prostu uprawnień do tego, aby odrzucić projekt społeczny w ramach budżetu obywatelskiego. Podjęta przez społeczność decyzja jest absolutnie nieodwołalna i gmina najzwyczajniej w świecie musi ją przyjąć.