Budżet obywatelski – co warto o nim wiedzieć?

budżet obywatelski

Wielu ludzi narzeka na politykę, mówiąc, że nie można w żaden sposób na nią wpłynąć. Podobno osoby, które dostają się na decydujące stanowiska i tak zawsze robią co chcą, a obywatel zostaje gdzieś w tyle. Zapominamy, że wcale nie musi tak być. W społeczeństwie tkwi ogromna siła, która może zmienić wszystko. Jest na to kilka rozmaitych sposobów.

Prawo do głosowania

Do podstawowych praw obywatelskich należy możliwość głosowania. Głosuje się w wyborach do samorządu, sejmu, senatu, na prezydenta. Niestety frekwencja na takich wyborach często jest zaskakująco niska. To niedobrze, ponieważ w ten sposób ludzie sami odbierają sobie prawo głosu, nie chcą decydować o tym, jak będzie rozwijać się ich miasto albo kraj. Warto głosować, nawet jeżeli ma się poważne wątpliwości polityczne. Nieoddany głos sprawi, że zostanie wybrany ktoś, kto nie powinien…

Budżet obywatelski dla wszystkich zwykłych obywateli

Istnieje jednak także bardziej przyjemny, mniej ustosunkowany politycznie sposób głosowania. Jest nim budżet obywatelski. Tutaj żadnego znaczenia nie mają przekonania polityczne – liczy się wyłącznie realny pomysł na wykorzystanie funduszy samorządowych. Każdy może zgłosić swój wniosek i starać się o poparcie innych ludzi. Pomysł, który zdobędzie największe poparcie, zostanie wdrożony. A pomysły mogą być naprawdę różnorodne – dzięki budżetom obywatelskim na przestrzeni całego kraju miejskie życie poprawia się, a mieszkańcy regionów wreszcie zaczynają czuć, że są potrzebni i że ich zdanie ma znaczenie. Nic więc dziwnego, że tak wiele miast stawia na budżet obywatelski.

Utopia czy projekt, który można wprowadzić w życie?

Z pewnością pięknie byłoby żyć w kraju, gdzie wszyscy świadomie i odpowiedzialnie podchodzą do organizacji życia społecznego. Gdzie politycy są realnie kontrolowani przez obywateli, a pieniądze wydawane są na realne potrzeby i ważne dla ludzi projekty. Aby oddać głos, wystarczy krótka chwila czasu. Efekt natomiast odciska się nie tylko w kolejnych dniach, miesiącach, ale nawet w całych latach i całym życiu. Warto otworzyć oczy i zainteresować się polityką chociażby po to, by zmienić ją na lepsze. Każdy może to zrobić! Tylko trzeba w to wierzyć i wyjść z inicjatywą.