10 sposobów na skrócenie kolejek w Twoim sklepie

Queue Position Casual Crowd Group Round

Długie wyczekiwanie w kolejce przy kasach, skutecznie odbiera radość z codziennych zakupów. Zwłaszcza, jeśli robimy je w biegu i mamy mało czasu, a w sklepie czynne jest zbyt mało kas by szybko i sprawnie obsługiwać klientów. W jaki sposób możesz rozwiązać ten problem, by Twój sklep był zawsze chętnie odwiedzany? Poznaj naszych 10 sposobów na skrócenie kolejek. Zachęcamy też do przeczytania jeszcze jednego tekstu na ten temat: https://www.lrspoland.pl/sposoby-skrocenia-kolejek-w-sklepie,211.html.

1. Dobry system powiadamiania

Prawidłowa komunikacja między pracownikami jest jednym z najważniejszych elementów dobrej obsługi sklepu. W przypadku, kiedy wymagane jest otwarcie nowej kasy lub pomoc managera, często stanowisko staje się nieczynne na kilka lub nawet kilkanaście minut. Wybierając dobry i sprawny system powiadamiania (m.in. pagery), eliminujesz ten problem.

2. Zgrana ekipa pracowników

Wyżej wspomniany system powiadamiania jest ważny, ale nic nie ułatwia komunikacji bardziej, jak dobrze zgrani ze sobą pracownicy. Rekrutując pracowników, warto zwrócić uwagę na to, by nie tylko byli dobrzy w swoim fachu, ale także odnajdywali się w nowym środowisku. Dobrym pomysłem będzie zadbanie o odpowiednią integrację pracowników, by wszyscy mogli się poznać i zaprzyjaźnić. Przynosi to korzyści dla obu stron.

3. Pozytywne nastawienie do klienta

Podczas rekrutacji, jak i przez cały okres pracy, warto kontrolować, jakie podejście mają Twoi pracownicy do indywidualnego klienta. Nierzadko zdarza się w sklepie, że kolejki powstają w wyniku kłótni między kasjerem, a kupującym. Chociaż praca na kasie nie zawsze bywa łatwa i często wręcz przeciwnie – potrafi dopiec, bardzo ważne jest, aby pracownicy mimo wszystko zachowywali się uprzejmie. Sprawne rozwiązywanie konfliktów na linii pracownik-klient, zdecydowanie ma wpływ na sprawność obsługi.

4. Kontrola ilości klientów

Można zatrudnić wielu pracowników i obsadzić klika kas, jednak nie tędy droga, ponieważ jak wiadomo – klienci raz są, a raz ich nie ma. Monitorowanie natężenia ilości kupujących jest bardzo ważne. Dzięki temu można prognozować, w jakich godzinach jest ich najwięcej i w tym właśnie czasie, otwierać więcej kas. Dobrze jest, kiedy również posiadamy awaryjnego pracownika, który w każdej chwili może oderwać się od pracy na hali i zapleczu i usiąść na kasie, kiedy ilość klientów niespodziewanie rośnie. W tym wypadku, wracamy do punktu 1: dużą rolę odgrywa sprawny system powiadamiania.

5. Innowacyjny sprzęt

W tym miejscu, warto wspomnieć o systemie POS. To zarówno innowacyjny sprzęt, jak i sprawne i wysokiej jakości specjalne oprogramowanie wykorzystywane w sklepach lub hotelach. System POS minimalizuje ilość awarii i zawieszania się.

6. Kasy na „małe i duże zakupy”

Można rozdzielać kasy dla osób, które mają małe i duże koszyki. Dzięki temu osoby, które kupują tylko kilka produktów, nie muszą stać długo w kolejce.

7. Kasy samoobsługowe

Wstawienie chociaż jednej kasy samoobsługowej pozwoli na zmniejszenie kolejek przy jednoczesnym braku konieczności inwestycji w kolejnych pracowników.

8. Ład i porządek w sklepie

Warto dbać o to, aby w sklepie panował ład i porządek, a wszystkie produkty były zaopatrzone w odpowiednie kody kreskowe. Pomoże to uniknąć nieporozumień przy kasach.

9. Punkt obsługi klienta

Wprowadzenie punktu obsługi klienta do rozwiązywania wątpliwości i sporów, może zapobiegać blokowaniu kas przez klientów, którzy chcą wyjaśnić jakieś nieporozumienie.

10. Szybka reakcja

Ostatnim ważnym krokiem, który wieńczy wszystkie powyższe jest szybka reakcja pracowników. Nawet najlepszy system powiadamiania nie sprawdzi się, jeżeli pracownicy nie będą reagować na problemy klientów. Im szybsza reakcja, tym wcześniej zostaną rozwiązane problemy.